ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Арбери

Некои камиони кои ги блокираа патиштата на север се на фирмата „Стандард“ каде директор е Ракиќи

Меѓу тешките машини, со кои Србите на северот на Косово подигнаа барикади и ги блокираа речиси сите патишта кои водат до двата гранични премини со Србија, Јариње и Берњак, покажува истражувањето на Радио Слободна Европа, имало и возила речиси идентични со оние што ги користат српските општински служби во општините на северот на Косово.

Овие служби, како и Јавното претпријатие „Стандард“ од Северна Митровица, се под контрола на Српската листа, водечката партија на Србите на Косово која е блиска до Српската напредна партија (СНС) на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Камерите на Радио Слободна Европа на 31 јули и 1 август забележаа и присуство на вработени во компанијата „Стандард“, кои беа во работни униформи на барикадите.

Директор на оваа компанија е Горан Ракиќ, претседател на Српската листа, кој е и министер за заедници и враќање во Владата на Косово.

Радио Слободна Европа се обиде да стапи во контакт со Ракик, но тој не одговори. РЕЛ му се обрати и на Александар Трајковиќ, кого локалните медиуми го претставуваат како „водач“ на претпријатието „Стандард“. На прашањето што правеле работниците и камионите на таа фирма на барикадите, Трајковиќ одговори дека: „Тоа прашање треба да го поставите на директорот на фирмата, навистина не можам да ви одговорам на ова прашање“.

Тој рече дека е „само менаџер на економскиот сектор“.

На официјалната веб-страница на компанијата „Стандард“ стои дека оваа компанија е задолжена „за вршење општински работи на територијата на општина Митровица“.

Радио Слободна Европа се обиде да стапи во контакт и со Александар Спириќи, градоначалник на паралелната српска општина во Северна Митровица, во врска со присуството на камиони на српските општински служби на барикадите, но тој не одговори.

Покрај паралелните општини на Србија на Косово, кои косовските власти ги сметаат за нелегални институции, има и општини со српско мнозинство кои работат според законите на Косово, но во кои се и функционерите на Српската листа. водечки позиции.

На пример, Зоран Тодиќ е градоначалник на општина Лепосавиќ, која работи по косовскиот систем, но ја води и паралелната српска општина.

Маскирани возачи и камиони без регистарски таблички на барикади

Многу од камионите на барикадите беа необележани, некои дури и без регистарски таблички.

Сепак, камион цистерна што можеше да се види на снимките на Радио Европа е Лире во Рударе, имаше белградски регистарски таблички. На страна се гледаше и жолта лента.

На 16 година Јавното претпријатие „Градска чистоќа“ од Белград донираше идентично возило на претставниците на паралелната српска општина Зубин Поток.

Самата компанија објави за ова на својата веб-страница.

Исто така, на една од фотографиите се гледа тенк сличен на оној на барикадата, но не се гледа бројот на регистарската табличка, бидејќи фотографијата е направена од страна.

РЕЛ се обрати до косовската царина со барање да го добие бројот на регистарската табличка на цистерната што беше увезена на Косово од Белград како донација на 16 мај 2019 година, за потребите на паралелната општина Зубин Поток. Сепак, Царината не реагираше.

На барикадите, екипата на РЕЛ снимила и камион за бел ѓубре со логото на Јавното претпријатие „Градска чистоќа“ од Белград. Фотографијата е од десната страна на камионот и не се гледаат регистарските таблички, но се гледа логото на компанијата.

Оваа компанија донираше ваков камион на компанијата „Стандард“ во Северна Митровица на 18 година.

На свеченоста, како што може да се види, учествуваше и тогашниот потпретседател на главниот град Горан Весиќ, кој се фотографираше пред донираниот камион.

Радио Слободна Европа преку Вибер стапи во контакт со Горан Весиќ, сега веќе поранешен потпретседател на Белград, но тој не одговори.

РЕЛ испрати и до Јавното претпријатие „Градска чистоќа“ (Градска хигиена).

Барање за пристап до информации од јавно значење, поврзани со броеви на регистарски таблички на возила донирани на општините на северот на Косово, РЕЛ испрати и до Јавното претпријатие „Градска Чистоќа“ (Градска хигиена). Ниту оваа институција не реагираше.

Покрај возилата, кои се приклучени на локалните општински служби, патиштата на северот на Косово се блокирани и со камиони на некои приватни фирми од Србија. На барикадата кај Зубин Поток на црвен камион стои логото на фирмата „Србија автопат“ (Српска автопат).

Станува збор за приватна компанија со седиште во Белград, која се занимава со изградба на патишта и автопати.

Директор и сопственик на оваа фирма е Желко Јанковиќ. Оваа компанија во последните две години добила дваесетина тендери за изградба, реконструкција и одржување на локални патишта во Србија.

Радио Европа е Лире испрати барање до оваа компанија за повеќе информации за нивните камиони на барикадите, но до објавувањето на овој текст нема одговор. Никој не одговорил ниту на телефонските повици.

Радио Слободна Европа ја контактирало и Канцеларијата за Косово во Владата на Србија, во врска со користењето на општинските возила, но не добиле одговор.

Инаку, камионџиите кои на 31 јули и 1 август ги блокираа патиштата на северот на Косово најмногу носеа маски на лицата.

Во Јариње те Поштеме кај граничниот пункт со Србија, на снимката на Радио Слободна Европа, двајца мажи со маски на лицата, вооружени и облечени во панцири стоеја во близина на барикадите.

Барикадите како симбол на тензиите на северот на Косово

Најновите тензии во Косово започнаа на 31 јули, пред почетокот на процесот на пререгистрација на српските регистарски таблички со имињата на градовите на Косово во оние на РКС (Република Косово) и воспоставување на реципрочни мерки поврзани со документот кој треба да ги замени српските лични карти при посетата на овие лица на Косово.

Тој ден, локалните Срби во четири општини во северно Косово ги блокираа патиштата со камиони и други возила во знак на протест, а Листа Срби им се заблагодари за тоа и ги охрабри.

Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, на вонредна прес-конференција со директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, на 1 август во Белград, рече дека барикадите се „реакција, а не акција на едностраните дејствија. од Приштина“.

Во меѓувреме, Владата на Косово, на барање на меѓународните партнери, одлучи да ја одложи примената на одлуките за 30 дена, поточно до 1 септември, токму поради дезинформациите кои доаѓаат од Белград за состојбата на терен.

Од друга страна, северот на Косово е исполнет со плакати со натписи „Не се откажуваме, остануваат српските лични карти“ и „Не се откажуваме, останува КМ“.

Претходно, на 1 август, министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла, изјави дека барикадите на северот на Косово биле поставени од „нелегални српски структури, 15 минути откако биле пуштени сирените и тие биле поставени на девет различни локации во северот на земјата“.

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека во северните општини на Косово на 31 јули постои ризик ситуацијата да ескалира во вооружен конфликт, „поради стравот што го внесе Белград и поради плановите направени во Рашка и Белград“.

„Во рок од 10 минути беа подигнати девет барикади. Станува збор за организација и подготовка која не може да биде само граѓанска, туку државна. 1, на Косово ќе започне таканаречената „Бура“, слична на онаа во Хрватска, а на Косово ќе следи пекол“, рече тој.

„Овие барикади што беа поставени на 31 јули се новина бидејќи по нивниот карактер не се само барикади за да се попречи сообраќајот, туку и да се пука во возилата што доаѓаат“, додаде Курти.

Во меѓувреме, Листа Срби потврди дека на барикадите бил и потпретседателот на таа партија, Милан Радоичиќ, кој косовските власти го бараат поради неговата вмешаност во случајот „Брезовица“, во врска со кој поранешниот градоначалник на општината од Штрпце, Братислав Николиќ.

Радоичиќ е осомничен дека ги „заплашувал сведоците во текот на кривичната постапка“.

Претходни барикади на северот на Косово

Ова не е прв пат да се подигнат барикади на северот на Косово за да се спречат косовските власти да ги спроведат своите одлуки.

Тие беа решени и во септември минатата година, кога Владата на Косово и претстави реципрочни мерки на Србија во однос на регистарските таблички.

Граничните пунктови со Србија Јариње и Берњак се блокирани веќе две недели, а таму постојано се припадници на косовската полиција, додека во близина на граничниот пункт Јариње неколку пати летаа српски воени авиони.

Тогаш официјален Белград објави дека единиците на српската армија се на зголемена борбена готовност во гарнизоните на Рашка и Нови Пазар, во близина на границата со Косово.

Барикади беа подигнати и во 2011 година, против воспоставувањето на моќта на Косово на север. Во 2011 година, КФОР го идентификуваше Звонко Веселиновиќ како личност која организираше поставување барикади и предизвикување немири во тој дел на Косово.

Звонко Веселиновиќ, бизнисмен од северот на Косово, заедно со потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, се поврзани со повеќе криминални активности и против кои се воделе повеќе постапки пред правосудните органи во Србија.

Веселиновиќ и Радоичиќ се и на црната листа на САД поради нивната вмешаност во меѓународниот организиран криминал, а косовските власти ги поврзуваат и со убиството на српскиот опозициски политичар Оливер Ивановиќ./REL