ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Арбери

Словенечкиот претседател Пахор денеска е во посета на Косово

Претседателот на Словенија, Борут Пахор денеска е во посета на Косово. Тој ќе се сретне со претседателката на Косово, Вјоса Османи и со премиерот Албин Курти, соопштија од Кабинетот на претседателот на Словенија.

За време на посетата на Косово, Пахор ќе го посети и контингентот на словенечката армија што дејствува во операцијата на КФОР.

Во неделата Пахор беше во Белград каде што имаше средба со српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој во Белград рече дека дијалогот треба да продолжи.

За посетите на Пахор, соопштија од Претседателството на Словенија.

„Целта на средбите и разговорите со највисоките претставници на Србија и Косово е размена на оценки и позиции за дијалогот меѓу Белград и Приштина, ситуацијата на Западен Балкан, неговата европска перспектива и подготовката за следниот Самит на Брдо. -Бриџун процес“, се вели во известувањето.

Средбата на Пахор со Осман се очекува да започне во 10:00 часот, додека со Курт во 11:20 часот. Тој околу 12:10 часот ќе се сретне со командантот на КФОР, Ференц Кајари.