KOHA.net

Арбери

Вучиќ: Ако Србите се загрозени, ќе чекаме 24 часа НАТО да интервенира

Српскиот претседател Александер Вучиќ изјави дека Србија е за мир, но само дека нема да дозволи насилство врз српските жители. Тој рече дека го известил генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, дека доколку Србите се во опасност, ќе чекаат 24 часа за да интервенира НАТО.

„Му реков на Столтенберг дека нема да влеземе во Косово ако е загрозен српскиот народ, пред да чекаме 24 часа за интервенција на НАТО. „Србија не влезе на територијата на Косово, не затоа што не го сметаме за наша територија, туку затоа што според Кумановскиот договор немаме право на тоа“, изјави тој за ТВ Пинк.

Вучиќ истакна дека Србија ја зголемила својата подготвеност за војна, притоа споменувајќи ги силите на косовската специјална единица кои престојуваат во Јариње.

„Возилата со митралези стојат на премините веќе седум дена и никој не се возбудува. А потоа се возбудуваат што земја која е меѓународно позната има авиони што летаат на нејзина територија. Не ги интересира страдањето на Србија“, додаде тој. .