ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Арбери

19-годишна девојка почина откако наводно не била лекувана на Инфективно, била негативна на коронавирус, но 8 полицајци се испратени во карантин

Фото: Албан Бујари/Коха Диторе

Деветнаесетгодишна вуштрчанка почина деновиве откако се сомничи дека не добила третман на Инфективната клиника на ККУК за нејзината здравствена состојба. Ова се должи на ситуацијата што ја создаде коронавирусот во оваа клиника.

Како што дознава КОХА од извори, 19-годишната е испратена на Инфективно одделение поради влошување на нејзината здравствена состојба, но поради настанатата состојба со КОВИД-19, Клиниката не ја прифатила како само случаи. таму се лекуваат со коронавирус.

Се дознава и дека косовската полиција случајот го третира како сомнителен.

Официјално од косовската полиција, КОХА дознава дека осум полицајци се испратени во карантин, бидејќи биле во контакт со семејството на жртвата, и покрај тоа што резултатите на починатиот подоцна се покажале негативни за КОВИД-19.

„Полицијата го истражува случајот. Осум полицајци поради овој случај се во карантин и ќе останат 14 дена, иако попладнево резултатите на починатите се негативни“, соопшти косовската полиција.