Aplikacioni “Trafiku Urban” tregon vendndodhjen autobusëve në Prishtinë

Aplikacioni “Trafiku Urban” tregon vendndodhjen autobusëve në Prishtinë

06 tetor 2017 19:32

Nga kjo e premte, qytetarët e Prishtinës do të mund të informohen në kohë reale, për vendndodhjen e autobusëve të rinj përmes GPS-it.

Qytetarët do të mund të shkarkojnë aplikacionin “Trafiku Urban” që nga e premtja, raporton KTV.

Komuna e Prishtinës ka lansuar aplikacionin për Trafikun Urban në kuadër të digjitalizimit të shërbimeve komunale.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, tha se kjo është baza e trafikut urban, ndërsa në vitin 2018, Komuna e Prishtinës do t’i ketë edhe kartelat për trafikun urban.

Ahmeti sqaroi se janë duke e pritur vetëm një përgjigje nga BERZH-i për ta blerë edhe pjesën tjetër të autobusëve.

Ndërsa, drejtori i Administratës në këtë Komunë, Muhedin Nushi, tha që kjo është vetëm faza e parë, pasi ky projekt i ka edhe dy të tjera.

Në këtë projekt janë angazhuar dy studentë, Arianit Pajaziti dhe Rinor Bytyçi, të cilët kanë mundësuar që qytetarët e Prishtinës të njoftohen me kohën, vendndodhjen dhe informata të tjera të nevojshme për ta.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme