Efektet e vitaminës C në shëndetin e zemrës Foto: Ilustrim

Efektet e vitaminës C në shëndetin e zemrës

16 qershor 2018 16:59

–Vitamina C i parandalon sëmundjet e enëve të gjakut të zemrës duke i rritur nivelet natyrale të glutationit, i cili i mbron arteret e zemrës.

–Vitamina C i forcon muret e enëve të gjakut duke mundësuar sintezën e kolagjenit në indet lidhëse të mureve arteriale.

– Vitamina C e përmirëson zgjerimin e enëve të gjakut dhe rrjedhimisht parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Varësisht nga mosha që keni, ekspertët rekomandojnë të merrni 1000 mg vitaminë C në mëngjes dhe 1000 mg në mbrëmje por gjithashtu të hani edhe ushqime të pasura me vitaminë C, si brokoli, domatet, dredhëzat, portokajtë, etj., shkruan Dr. Agon Bislimi, transmeton Koha.net.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme