Shtatë ushqimet që ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve

Shtatë ushqimet që ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve

19 shkurt 2018 19:02

Nëse dëshironi të keni dhëmbë të bardhë dhe të bukur, atëherë janë një mori ushqimesh, të cilat ndihmojnë në këtë aspekt.

Mollët janë me plot acid, i cili përdoret edhe në disa pasta për dhëmbë. Acidi i mollës rrit krijimin e pështymës, e cila pastron dhëmbët dhe ndihmon në largimin e njollave, transmeton KosovaPress.

Përveç që janë të mira për dhëmbë, mollët janë të pasura edhe me fibra dhe të shëndetshme, andaj gjithsesi provoni të paktën një në ditë.

Po ashtu, për dhëmbë të bardhë rekomandohet edhe ananasi, brokoli, djathi, portokalli, dredhëzat dhe uji.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme