Vitamina C, aleat i fuqishëm i sistemit imunitar

Vitamina C, aleat i fuqishëm i sistemit imunitar

02 dhjetor 2017 16:39

Vitamina C është e dobishme për organizmin e njeriut ajo është një aleat i fuqishëm i sistemit imunitar.

Gjithashtu vitamina C ndihmon për përthithjen dhe përdorimin e lëndëve të tjera ushqyese, veçanërisht hekurit.

Tjetër vlerë e rëndësishme e vitamins C është mbrojtja nga sëmundjet kardiovaskulare dhe tensioni i lartë, transmeton atsh.

Doza ditore e vitaminës është e këshillueshme të merret nga ushqimet natyrale, se sa si suplement.

Këtë vitaminë e gjejmë me përqëndrim të lartë tek frutat dhe zarzavatet si: limoni, portokalli, mandarina, luleshtrydhet, kivi, majdanozi, qitro dhe sidomos tek specat.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme