Ky produkt rrit rrezikun nga diabeti tip 2

Ky produkt rrit rrezikun nga diabeti tip 2

24 nëntor 2017 18:04

Sëmundja e diabetit është në rritje në botë dhe përdorimi i përditshëm i ujit për pastrimin e dhëmbëve mund të jetë shkaktar, thonë shkencëtarët.

Sipas tyre, përdorimi i përditshëm i ujit për pastrimin e dhëmbëve mund të rrisë simptomat e diabetit, transmeton ksp.

Diabeti prek një në 16 persona në Britani të Madhe, ndërkohë që parashihet rritje e numrit në të ardhmen.

Studimi i ri zbuloi se shpëlarja e gojës me lëng antibakterial mund të largojë benefitet nga bakteret.

Mungesa e bakterit “të mirë” në gojë, thonë shkencëtarët e Harvardit, mund të lejojë zhvillimin e sëmundjes.

Ndryshe, 3.5 milionë njerëz janë diagnostifikuar nga sëmundja e diabetit në Britani të Madhe dhe vlerësohet se 500,000 të tjerë janë duke jetuar të pa diagnositifkuar me gjendjen.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme