Vitamina C dhe zinku, kombinimi për imunitetin tuaj

Vitamina C dhe zinku, kombinimi për imunitetin tuaj

03 nëntor 2017 19:51

Zinku njihet gjithashtu si një përforcues imunitar dhe kur vitamina C dhe zinku merren së bashku, imuniteti bëhet rezistues ndaj pothuajse të gjitha sfidave.

Zinku është i rëndësishëm për rritjen e imunitetit, tretjen e enzimeve, rregullimin e rritjes së qelizave, zvogëlimin e prodhimit të histaminës dhe mbrojtjen e radikaleve të lira.

Është efektiv për luftimin e alergjive, lehtëson depresionin, përshpejton shërimin e plagëve, ka një efekt antiviral dhe antibakterial, si dhe forcon sistemin imunitar, transmeton KosovaPress.

Marrja e tabletave të zinkut ose ushqimeve të pasura me zink, mund të lehtësojë simptomat e ftohjes dhe të shkurtojnë kohëzgjatjen e tyre.

Mungesa e zinkut në trup mund të shkaktojë një dobësim të sistemit imunitar, humbjen e flokëve dhe të kemi një lëkurë të thatë.

Zinku dhe vitamina C janë kombinim i fuqishëm në luftën kundër infeksioneve, pasi që sistemi imunitar bëhet më i fuqishëm. Ky kombinim rekomandohet sidomos për ditë të ftohta, kur mund të prekemi nga infeksionet dhe ftohjet.

Zinku gjendet në vezë, mish, ushqime deti, arra, spinaq dhe drithërat integrale.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme