Lakra iu mbron nga viruset

Lakra iu mbron nga viruset

28 tetor 2017 12:50

Vjeshta është sezoni i lakrës, e cila është thesar për shëndetin.

Ajo është e pasur me vitaminën C, e cila e bën atë perime të përkryer në preventivën ndaj viruseve dhe ftohjes.

Po ashtu, ajo është burim i hekurit, fosforit, magnezit dhe kaliumit.

Rekomandohet në ushqimin e personave që kanë probleme me tretjen e ushqimit, pasi është e pasur me celulozë, pastruesin natyral të organizmit.

Një gotë me lëng nga lakra e freskët është bar për lukthin, por edhe për humbjen e kilogramëve të tepërt, pasi përbën acide, të cilat ngadalësojnë shndërrimin e sheqerit dhe karbohidrateve në yndyra, transmeton KosovaPress.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme