Çaji që shkrin kilogramët dhe përshpejton metabolizmin

Çaji që shkrin kilogramët dhe përshpejton metabolizmin

05 tetor 2017 15:05

Çaji i zi ndikon në humbjen e peshës dhe përshpejton metabolizmin, tregon një studim i ri.

Studiuesit në bazë të studimit të publikuar në revistën European Journal of Nutrition, zbuluan se çaji i zi stimulon sekrecionin e baktereve të mira në zorrë dhe ndryshon metabolizmin energjetik në mëlçi përmes metabolitit.

Ekipi nga Universiteti Kalifornia ka mbledhur të dhënat përmes një sërë eksperimentesh me minjtë, transmeton ksp.

Ata thanë se çaji i zi dhe çaji i gjelbër janë esencialë për humbjen e peshës, pasi që të dy ata ndikojnë në bakteret në stomak, të cilat janë të ndërlidhura me mbipeshën.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme