34 gjërat më të rrezikshme që shkenca ka provuar që mund të dërgojnë drejt kancerit

34 gjërat më të rrezikshme që shkenca ka provuar që mund të dërgojnë drejt kancerit

19 November 2019 13:23

Kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjes në SHBA, pas sëmundjeve të zemrës.

Të gjithë kancerët janë si rezultat i dëmtimit apo mutacionit gjenetik të ADS-së, raporton businessinsider, transmeton Koha.net.

Më poshtë janë të renditur 34 shkaktarët që shkenca ka provuar se ndërlidhen me kancerin:

Image

Sheqeri

 

Image

Ushqimi i përpunuar

 

Image

Duhani

 

Image

Rrezita në diell pa vënë mbrojtës, si dhe solariumi

 

Image

Kemikalet toksike në punë - Njerëzit që punojnë me substanca që shkaktojnë kancer, si:

  • punëtorët e aluminit
  • bojaxhinjtë
  • frizerët që ngjyrosin çdo ditë flokë
  • dizajneret e thonjve
  • Ndërrimi i natës në punë
Image

Arsenic – lëndë e cila gjendet në ujë të kontaminuar

 

Image

Mishi i ngrirë që pastaj piqet në skarë të hapur

 

Image

Minatorët e qymyrit

 

Image

Alkooli

 

Image

Nafta – përmban mbi 30 komponent që mund të shkaktojnë kancer

 

Image

Mishi apo peshku i tretur me kripë si dhe turshitë

 

Image

Punëtorët e rafinerive të naftës

 

Image

Mishi i përpunuar si proshuta e suxhuku

 

Image

Azbest – material i përdorur për izolim të shtëpive

 

Image

Glyphosate – një material i zakonshëm që përdoret nga shumë fermer për të hequr barin

 

Image

Pluhuri i drurit

 

Image

Kontrollimi i lindjes dhe estrogjenet – gratë që filloj ciklin menstruacion apo ato që fillojnë herët menopauzën mund të rrisin rrezikun për kancerin e gjirit. Përdorimi i barnave për të kontrolluar lindjen gjithashtu rrit rrezikun për kancer në qafë.

 

Image

Viruset – Marrja e disa viruseve specifike në mënyrë indirekte mund të rris rrezikun për kancer pasi ata mund të dërgojnë në ndryshime gjenetike të qelizave të cilat mund të kontribuojnë për kancer.

 

Image

Familja juaj – Disa rreziqe kancerogjene trashëgohen nga gjenerata në gjeneratë. Mutacionet gjenetike luajnë rol kyç në rreth 5 deri 10% të rasteve të të gjithë kancerëve.

 

Image

Obesiteti

 

Image

Njerëzit që punojnë me komponentin ngjitës Formaldehyde, i cili përdoret shumë në ndërtimin e shtëpive.

 

Image

Implantet – Personat që vënë objekte të jashtë në pjesë të trupit, si selikoni në gjoks.

 

Image

Ndorja e ajrit

 

Image

Katastrofat – Ajri i infektuar me mbetje toksike mund të dërgojnë drejt kancerit edhe pas shumë vite të katastrofës.

 

Image

Silica – Kjo është një mineral natyral që gjendet në zall, furë e beton.

 

Image

Rrezatimi – dihet që rrezet X e ato Gamma mund të shkaktojnë kancer e po ashtu edhe rrezet solare UV.

 

Image

Inflamacioni kronik, afatgjatë që dëmton ADN-në.

 

Image

Plastika

 

Image

Virusi Papilloma i cili bartet gjatë marrëdhënieve seksuale

 

Image

Në raste të rralla, puthja e shkurtër ‘smok’ gjithashtu mund të dërgoj drejt zhvillimit t kancerit për shkak të bartjes së virusit.

 

Image

Çaji – Pirja e çajit shumë të nxehtë, i cili mund të çoj drejt djegies së gjuhës mund të dërgoj në zhvillimin e kancerit të fytit.

 

Image

Acrylamide – Djegia e disa ushqimeve të cilat gatuhen në temperatura të larta, si buka, kafja e patatet e skuqura.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme