Shmangni gripin me këto ushqime Foto: Ilustrim

Shmangni gripin me këto ushqime

17 October 2019 16:23

Gripi është më shumë se i bezdisshëm, pasi kur ai bëhet i ndërlikuar mund të jetë kërcënues për jetën.

Veçanërisht është e rëndësishme të bëni gjithçka që mundeni për të ruajtur sistemin tuaj imunitar gjatë gjithë sezonit.

Një dietë e shëndetshme dhe mënyra e jetesës luajnë një rol të madh në ruajtjen e imunitetit - lëndët ushqyese si hekuri, zinku dhe seleni dhe flavonoidet e bimëve janë thelbësore për një sistem të fortë imunitar.

Katër gjëra në të ushqyerit mund të ndihmojnë në forcimin e mbrojtjes suaj:

Çaji,

Erëza,

Boronica,

Jogurti.

Përveç ushqimit të rregullt, sigurohuni që të flini mjaft mjaftueshëm. Sistemi imunitar dhe trupi shërohen duke pushuar dhe fjetur.

Rekomandimet shëndetësore janë të paktën 7 orë gjumë gjatë natës, por 8 deri në 9 orë gjumë është edhe më i mirë./ksp

Komentet

Shto koment

Të ngjashme