Botoxi është helm, paralizon fytyrën

Në Kosovë ka raste kur burrat i dërgojnë gratë për ndërhyrje estetike që të duken më bukur

26 May 2019 23:01
23:27

Doktorët Loxha dhe Zejnullahu kanë bërë të ditur se kanë rastisur në burra që i kanë dërguar gratë e tyre në ordinanca të ndryshme për të aplikuar botox dhe fillerë.

Sipas tyre, ata kanë kërkuar nga ekspertët që grave të tyre t’u fryhen buzët, mollëzat, të bëjnë zbutjen e rrudhave e të tjera.

Në disa raste, sipas tyre ka pas kompromise, por kanë thënë se ka pasur edhe kundërshtime nga gratë.

Madje, ata kanë thënë se ka raste kur prindërit e bashkëshortit kanë dërguar nusen te ndonjë specialist për të kryer intervenime në korrigjim të pamjes së fytyrës.

23:01

Botoxi është helm, paralizon fytyrën

Këtë të diele në emisionin Talk të KTV-së ishin të ftuar Mërgime Prekazi Loxha - Specialiste e Kirurgjisë Maksillofaciale dhe Ylber Zejnullahu - Specialist i Kirurgjisë Plastike.

Ata në kuadër të temës “’Bukuria’ në kohën moderne, luks apo mani?” thanë se procesi i plakjes është i paparandalueshëm.

Doktorët treguan po ashtu edhe se çka është botoxi i shumëpërfolur. Sipas tyre, shumica e pacientëve nuk e dinë çka është dallimi mes botoxit dhe fillorit edhe pse kërkojnë t’i aplikojnë këto elemente në fytyrën e tyre.

Të shumtë, sipas tyre, janë ata që nuk e dinë ku injektohet botoksi e ku fillesat.

Loxha madje tregon se botoxi është helm dhe shkakton paralizë të muskujve të fytyrës. Ajo ka thënë se njohuritë për të janë minimale edhe pse në Kosovë po aplikohet.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme