Ushqimet që janë burim natyror i magnezit

Ushqimet që janë burim natyror i magnezit

12 May 2019 16:25

Magnezi është i përfshirë në procese të ndryshme në trup, duke përfshirë përparimin e muskujve, kontrollin e sheqerit në gjak, funksionin nervor dhe rregullimin e presionit të gjakut.

Njerëzit me nivelin më të lartë të magnezit në trup kanë një rrezik 40 për qind më të ulët të vdekjes në krahasim me ato me nivele më të ulëta të magnezit.

NHS në Britani të Madhe rekomandon një dozë ditore prej 400 deri në 420 mg magnez, dhe për t'u siguruar që të hyni në dozën e përsosur të magnezit, përfshini disa nga këto ushqime në dietën tuaj: Bajame; Arra indiane; Spinaq./ksp

Komentet

Shto koment

Të ngjashme