Ushqimet për një jetë më të gjatë

Ushqimet për një jetë më të gjatë

22 April 2019 14:19

Antioksiduesit luftojnë sëmundjet kundër plakjes, të tilla si sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit.

Ka ushqime që, nëse i hani ato rregullisht, mund të zgjasin jetëgjatësinë. Shkenca ka gjetur se, për shembull, antioksiduesit luftojnë sëmundjet kundër plakjes, të tilla si sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit.

Natyra ofron një sërë ushqimesh të shëndetshme dhe të shijshme, të tilla si frutat e arrave, hudhrat, domate ... Ju vetëm duhet t'i konsumoni ato rregullisht.

Çokollatë e errët - Është plot me flavonoide dhe antioksidues që veprojnë kundër inflamatorëve dhe mund të parandalojnë formimin e mpiksjes së gjakut. Hulumtimet tregojnë se inflamacioni i lidhur me plakjen dhe ushqimet antiinflamatore mund të jetë çelësi për një jetë më të gjatë.

Këto perime janë të pasura me komponime të tilla si sulforafanë, të cilët mund të parandalojnë fillimin e kancerit. Një studim tregoi se njerëzit që konsumonin brokoli në një dietë të rregullt jetonin më gjatë se ata që nuk i konsumonin.

Frutat e arrave - Është vërtetuar se vetëm një grusht arra mund të zgjasë çdo ditë jetën. Frutat e arrës reduktojnë rrezikun e sëmundjeve si diabeti dhe kanceri.

– Është i pasur me betain, një lidhje, e cila po ashtu ka veti kundërinflamatore.

Domatja – Është e pasur me vitaminë C dhe përmban sasi të madhe të likopenit antioksidues. Hulumtimet tregojnë se konsumimi i domateve ul rrezikun nga disa lloje të karcinomave, sëmundjeve kardiovaskulare dhe osteoporozës.

Frutat e malit – Dredhëzat, boronica dhe manaferrat janë shumë të shijshme, por gjithashtu janë të pasura me sasi të mëdha të antioksiduesve që ndihmojnë në luftimin e plakjes dhe mbështesin funksionet e trurit.

Spinaqi - Është provuar se konsumi ditor i spinaqit mund të ndihmojë në parandalimin e rënies së aftësive njohëse. Studiuesit këtë ia atribuojnë vitaminës K, gjë që e bën këtë perime të rëndësishme.

Ulliri - Yndyrat e ngopura që përmban ky vaj ndihmojnë në luftimin e rënies së aftësive njohëse për shkak të plakjes.

Salmoni - Ky lloj peshku është i pasur me acide yndyrore omega-3. Hulumtimet kanë treguar se ai mbron nga rënia e aftësive njohëse dhe zvogëlon inflamacionin, transmeton KosovaPress.

 

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme