Kur duhet të shkoni te mjeku shkaku i kokëdhimbjes Foto: Ilustrim

Kur duhet të shkoni te mjeku shkaku i kokëdhimbjes

16 dhjetor 2018 17:30

Dhimbjet e kokës të shpeshta nuk janë shkak për shqetësim. Dhimbja e kokës është një simptomë, jo një sëmundje. Stimulimet e jashtme të tilla si të ftohtit, stresi ose tensioni shkaktojnë një proces që shkakton një ndjenjë dhimbjeje në kokë.

Nëse dhimbjet e kokës janë më të shpeshta, duhet të njihen dhe të evitohen. Analgjetikët që mund të blihen pa recetë do të lehtësojnë ashpërsinë e dhimbjes së kokës, transmeton KosovaPress.

Por, nëse dhimbjet e kokës suaj përkeqësohen për më shumë se 10 ditë në muaj, duhet të shkoni te një mjek, pasi kjo mund të jetë simptomë e sëmundjes më serioze.

Nëse dhimbjet shoqërohen nga simptoma të tjera të tilla si temperatura ose nëse ndodhin papritmas, duhet të konsultoheni me mjekun.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme