Pesë benefite të lëkurës nga uthulla e mollës

Pesë benefite të lëkurës nga uthulla e mollës

Dardane Neziri Dardane Neziri 16 December 2018 10:04

Uthulla e mollës është e dobishme, jo vetëm për konsum të brendshëm, por edhe të jashtëm.

Mbase nuk e keni ditur që ajo mund të përdoret edhe për lëkurë. Si e tillë, nuk e dëmton lëkurën, por vetëm sa do t`iu kursejë para për të blerë pastrues të shtrenjtë për lëkurë. Megjithatë, duhet të keni kujdes. Kur përdorni uthull për lëkurë, duhet të jetë organike, jo e pasterizuar dhe jo e filtruar. Ajo përmban enzima, minerale dhe pektinë, esenciale për një lëkurë të bukur.

Më poshtë do t’i gjeni disa raste, të cilat janë rekomanduar nga dermatologë botëror, se si të përdorni uthullën e mollës për lëkurë.

Parandalon dhe redukton pikat e moshës

Uthulla e mollës ndikon në parandalimin dhe reduktimin e pikave të moshës.

Dermatologët këshillojnë që të lani fytyrën me uthull molle çdo ditë dhe se, sipas tyre do të vëreni se si pikat e moshës nisin të zvogëlohen, ose të zhduken fare. (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme