Si ta shmangim kundërmimin e këmbëve

Si ta shmangim kundërmimin e këmbëve

21 qershor 2018 08:58

Kërpudhat, këpucët e këqija dhe çorapet sintetike mund të kontribuojnë në erën e keqe të këmbëve. Është e rëndësishme të zbulohet shkaku i erës së keqe të këmbëve dhe të punohet në mënjanimin e tij. Nuk është e këndshme të dini se jeni pronar i këmbëve kundërmuese, transmeton koha.net.

Për t’ju ndihmuar në rikthimin e erës së këndshme të këmbëve tuaja, në vijim ju sjellim disa këshilla:

Eliminoni terrenin pjellor për kërpudhat

Shumica e baktereve që shkaktojnë aroma ndodhen nën thonj dhe në pjesët e vrazhda të kallove të lëkurës. Mos harroni t’i lani mirë këmbët tuaja, dhe ta largoni lëkurën e trashur në këmbë. Rregullisht preni edhe thonjtë në mënyrë që të keni këmbë të rregulluara dhe me erë të këndshme.

Pas larjes së këmbëve, fshini pjesët ndërmjet gishtave

Nuk mjafton vetëm t’i fshini thembrat dhe t’i vishni çorapet. Butësisht me peshqir thani këmbët dhe me kujdes fshini lëkurën në mes të gishtave. Në këtë mënyrë, lagështia e mbetur nuk do të jetë në gjendje të bëhet shkak i infeksioneve fungale.

Përgatitni çaj për këmbët

Taninet në gjethet e çajit i eliminojnë bakteret dhe e zvogëlojnë djersitjen. Çdo ditë mund të përgatisni çaj për këmbët në këtë mënyrë:

  • Vendosni 3 lugë çaj në 1 litër ujë të ngrohtë.
  • Shtoni 2 litra ujë të ftohtë.
  • Zhytni këmbët për rreth 30 minuta.

Përdorini uthull molle

Përzieni 0.5 litër uthull me 200 ml ujë të nxehtë. Zhyteni një copë fashë dhe mbuloni këmbët për 20 minuta. Fshini dhe thani lëkurën mirë.

Përdorni vajra esenciale

Vaj i livandos do të jetë krejtësisht i butë dhe i këndshëm për këmbët. Përveç erës së këndshme, livandoja gjithashtu ka efekt antibakterial.

Masazhoni këmbët me 4 pika vaji ose bëni banjë për këmbët duke i përzier 2 pika vaj me 3 litra ujë. Zhytni këmbët për 15 minuta dhe thani mirë.

Lani çorapet nga ana e kundërt

Në këtë mënyrë do t’i pastroni më mirë qelizat e lëkurës dhe bakteret. Shmangni çorapet sintetike, sepse ato nuk i lejojnë këmbët tuaja që të marrin frymë. Zgjidhni çorape që e kanë një përqindje më të madhe të pambukut.

Në shtëpi, ecni zbathur pa çorape

Kur ecni me çorape, ato mbledhin baktere. Me pak lagështi, ato fillojnë të lulëzojnë dhe të shumohen. Këtë gjithsesi duhet ta shmangni.

Vizitoni mjekun

Nëse së bashku me këmbët kundërmuese, shfaqen kruarja dhe qërimi i lëkurës, është koha ta vizitoni mjekun. Kjo mund të jetë simptomë e sëmundjes dhe është mirë që mjeku ta përcaktojë shkakun e simptomave.

Ajrosni rregullisht këpucët

Nëse këmbët i keni të lagështa, të lagështa janë edhe këpucët përbrenda. Nëse nuk mund t’i lani në lavatriçe, gjithsesi ajrosini rregullisht.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme