Vitamina D parandalon kancerin e gjirit

Vitamina D parandalon kancerin e gjirit

18 qershor 2018 19:57

Femrat me nivele të larta të vitaminës D kanë më pak gjasa të preken nga zhvillimi i kancerit të gjirit, tregon një studim i ri.

Ato me 60ng/ml kanë pesë herë më shumë gjasa të vuajnë nga gjendja në krahasim me femrat që kanë vetëm 20ng/ml.

Autorja e studimit, Sharon McDonnell, nga organizata jo qeveritare GrassrootsHealth, San Diego, Kaliforni, tha se niveli i vitaminës D mbi 20ng/ml është i rëndësishëm për parandalimin e kancerit të gjirit, transmeton KP.

Studimet e mëhershme sugjerojnë se rrezitja në diell redukton inflamacionin dhe rrit sistemin imunitar të njerëzve, të cilat ndihmojnë në parandalimin e kancerit.

Ndryshe, kanceri i gjirit prek një në tetë femra në SHBA dhe Britani të Madhe.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komentet

Shto koment

Të ngjashme