Rrjedhin të dhënat e Pentagonit mbi UFO-t: Të bardhë dhe pa krahë

Rrjedhin të dhënat e Pentagonit mbi UFO-t: Të bardhë dhe pa krahë

27 maj 2018 18:56

Një raport u zbulua me detaje të reja të një takimi UFO që tronditi pilotët e Ushtrisë Amerikane mbi Oqeanin Paqësor.

Raporti i vitit 2009 nuk mban asnjë logo apo datë të agjencisë, por disa zyrtarë kanë konfirmuar se është shkruar si pjesë e programit të Pentagonit të drejtuar nga disa agjenci, transmeton KosovaPress.

Çdo gjë është dokumentuar në videot e publikuara në nëntor të vitit të kaluar, por raporti përmban një përshkrim të takimit të dorës së parë. Që nga 10 nëntori, projektili raketor ka pasur sukses në disa raste për të regjistruar kontakte në radar me atë që quhet “Automjeti ajror anomal” (AAV).

Një nga pilotët raportoi se AAV u shfaq në një lartësi prej rreth 19 mijë metrash dhe pastaj u largua. Njëri nga pilotët tha se ata kurrë nuk kanë marrë gjurmimin e saktë në avion, sepse UFO po lëvizte me shpejtësinë e një rakete balistike dhe radari nuk ishte sintetizuar me një program që mund të gjente një shpejtësi të tillë.

AAV kishte bërë edhe një kontakt më 14 nëntor, por për shumë pak kohë.

Aeroplani i parë që filloi hetimin fluturoi pranë vendit ku u regjistrua AAV, por asgjë nuk u gjet. Megjithatë, piloti vuri re shkrirjen e detit, i cili i kujtoi atij për zhytje të përshpejtuar në oqean, ashtu siç bëjnë nëndetëset. Raporti supozon se këtë e shkaktoi AAV, e cila ndoshta ishte "e keqe" ose e padukshme ndaj syrit të njeriut.

Gjatë përpjekjes tjetër për të eksploruar AAV, ata përsëri vunë re lëvizjen e çuditshme të ujit, por një objekt i çuditshëm në formë të vezës së zgjeruar po fluturonte mbi sipërfaqe. Piloti shkroi në përshkrimin e tij si “një sipërfaqe e bardhë, të butë, të qetë, pa skaj, pa asnjë krahë”. Ashtu si herën e kaluar, AAV u zhduk.

Në raport gjithashtu thuhej se një nëndetëse ishte atje në kohën kur AAV u shfaq, por nuk kishte aktivitet të pazakontë gjatë incidentit, transmeton Daily Mail.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme