Bëhet realitet, mund të rezervoni dhomë hoteli në hapësirë

Bëhet realitet, mund të rezervoni dhomë hoteli në hapësirë

22 shkurt 2018 12:28

Mongoli miliarder i hoteleve, Robert Bigelow ka në plan që ti japë mundësi njerëzve të rezervojnë në një hotel në hapësirë deri në vitin 2021. transmeton oranews.

72-vjeçari, i cili e bëri pasurinë e tij nëpërmjet zinxhirit të hoteleve "Budget Suites of America", thotë se hoteli do të jetë pjesë e një stacioni hapësinor 'përbindësh'.

Përpos projektit ambicioz Bigelow tha se do të investojë miliona dollarë për të mësuar nevojën e tregut global të hapësirës.

Ai ka ngritur një kompani të veçantë të quajtur Bigelow Space Operations ose BSO. Firma do të menaxhojë marketingun dhe shërbimin ndaj klientit dhe do të veprojë si një qendër operacioni për produktet e krijuara nga firma origjinale private Bigelow Aerospace, e themeluar në 1999.

Përmes Bigelow Aerospace, miliarderi tha se po krijon një linjë të stacioneve 'B330', të shpallur si stacione të pavarura autonome në hapësirë.

Dy nga dhomat do të jenë gati në fillim të vitit 2021.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme