Festa e Zelandës së Re

Festa e Zelandës së Re

04 shkurt 2018 14:42

Zelanda e Re ka nisur festimet për Ditën Waitangi, që shënon firmosjen e traktatit të paqes mes shefave Maori dhe Kurorës Britanike.

Ky është përvjetori i 178 i kësaj ngjarjeje historike, që u dha popullit Maori shtetësinë britanike dhe të drejtën e tokave dhe pronave të tyre, transmeton tch.

Duke qenë se moti është zakonisht i ngrohtë në fillim të shkurtit, zelandezët dalin për piknik dhe shohin garat me kanoe gjatë kësaj feste.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme