Shiti alkool në publik, i krishteri indonezian rrihet 36 herë me kamxhik

Shiti alkool në publik, i krishteri indonezian rrihet 36 herë me kamxhik

22 janar 2018 08:28

Një i krishterë indonezian është fshikulluar publikisht me kamxhik të premten për shitjen e alkoolit, që konsiderohet shkelje e ligjit islam.

Jono Simbolon pësoi dhimbje të tmerrshme teksa një oficer fetar i maskuar e goditi në shpinë me një shkop, në një skenë të improvizuar jashtë një xhamie në kryeqytetin Banda Aceh.

Atij i thanë se kishte shkeulur ligjin e njohur në nivel lokal si Kanun.

Për këtë ai u dënua me 36 fshikullime duke shmangur një dëmin të gjatë në burg.

Simboloni është i treti i krishterë që vuan një veprim të tillë që kur filloi zbatimi i ligjit islam dhe iu dha një autonomi e vecantë në 2001.

 

Komentet

Shto koment

Të ngjashme