NASA publikon pamje mahnitëse nga sateliti më i madh i Saturnit

NASA publikon pamje mahnitëse nga sateliti më i madh i Saturnit

17 janar 2018 15:29

NASA ka shpërndarë foto mahnitëse të xhiruara nga misioni Cassini në satelitin më të madh të Saturnit, Titan.

Gjatë kohës së këtyre xhirimeve, Cassini ndodhej 33,083 kilometra larg satelitit më të madh.

Image

Titani konsiderohet një satelit misterioz, pasi mendohet të përmbajë metan që krijon lumenj dhe dete, transmeton ksp.

Të dhënat nga Cassini sugjerojnë se atmosfera e Titanit mund të jetë shtëpi e molekulave që ndërtojnë blloqe të jetës.

Në imazhet e fundit, NASA zbulon një pamje tjetër të Titanit.

Image

Komentet

Shto koment

Të ngjashme