Shkencëtarët zbulojnë fosilin pyjor 280 milionë vjeç në Antarktidë

Shkencëtarët zbulojnë fosilin pyjor 280 milionë vjeç në Antarktidë

14 janar 2018 23:21

Gjeologët kanë zbuluar fosile të pemëve të vjetra 280 milionë në atë që besohet të jetë dëshmi e pyllit polar më të vjetër që gjendet në Antarktidë.

Erik Gulbranson dhe John Isbell nga Universiteti i Wisconsin-Milwaukee udhëtuan nëpër malet Transantarctic gjatë verës së kontinentit, në mes të nëntorit dhe janarit.

Ata gjetën ekzemplarët e lashtë mes shkëmbinjve ku në të kaluarën kishte ekzistuar një pyll i gjelbëruar.

Ekipi kishte gjetur më parë fragmente fosile të 13 pemëve që vlerësoheshin të ishin mbi 260 milionë vjeç, që do të thotë se pylli do të ishte rritur para se dinozaurët e parë të shfaqeshin në fund të periudhës së Permit.

Profesor Gulbranson tha se njerëzit kanë njohur rreth fosileve në Antarktidë që nga viti 1910, por pjesa më e madhe e rajonit mbetet e pa eksploruar, transmeton KosovaPress.

Pylli polar u rrit në një gjerësi ku bimët nuk mund të rriten sot dhe ai beson se ata duhet të kishin qenë një specie jashtëzakonisht e përzemërt në mënyrë që të mbijetonin. Ekipi tani po përpiqet të kuptojë se përse u zhdukën këto pyje.

Pemët besohet se kanë qenë në gjendje të mbijetojnë duke jetuar gati gjysmën e vitit në errësirë absolute, pasuar deri në pesë muaj me dritë të vazhdueshme.

Gjatë periudhës Permiane, Antarktida ishte shumë më e ngrohtë se sa sot. Në atë kohë, Antarktida ishte ende pjesë e Gondwana, superkontinenti i Hemisferës Jugore që përfshinte Afrikën e sotme, Amerikën e Jugut, Arabinë, Indinë dhe Australinë.

Në një intervistë të veçantë me CNN, Gulbranson tha se datimi i fosileve ishte një nga sfidat më të mëdha të ekipit të tij. Ai shtoi se zbulimet e kohëve të fundit treguan se pylli polar ishte rreth 280 milionë vjet, por kufiri i gabimit mund t'i bënte pemët deri në 20 milionë vjet më të vjetër ose më të rinj.

Gulbranson beson se puna e tij mund të ndihmojë në kuptimin e efekteve të ndryshimeve klimatike bashkëkohore.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme