Çka na pret më 2018

Çka na pret më 2018

01 janar 2018 10:02

Viti 2018 do të shënojë 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore dhe 50-vjetorin e Aktit të të Drejtave Civile.

Këto janë disa nga ngjarjet më të rëndësishme, të cilat sipas CNN na presin në vitin që sapo kemi hyrë.

1. Lojërat Olimpike Dimërore

Lojërat dimërore olimpike 2018 mbahen në qytetin e PyeongChang, në Korenë e Jugut, për dy javë në muajin shkurt.

2. Një martesë mbretërore

Princi Harry dhe ëndrra amerikane Meghan Markle do të martohen në maj. Pritet të jetë një ceremoni intime në Windsor Castle.

3. Kupa e Botës në futboll

Është si dasmë mbretërore e një futbolli. Ne nuk jemi të ftuar, nuk ka të bëjë fare me ne, por do të vazhdojmë të vëmë kapele të buta dhe të mbushim me gëzim si njerëzit me zë të lartë, që i pëlqejnë spektaklit. Shënoni kalendarët tuaj dhe zgjidhni ekipet tuaja, Amerikë. Qershor dhe korrik i përkasin Kupës së Botës në Rusi.

4. Një fëmijë mbretëror

Princi William dhe dukesha Catherine janë duke pritur fëmijën e tyre të tretë në muajin prill. Këtu janë disa mosmarrëveshje për emrin e foshnjës, do të quhet Henrietta apo Boris!

5. Fluturimet në Antarktidë

Duke filluar nga ky vit, fluturimet e para komerciale do të dalin nga pjesa më jugore e Argjentinës dhe do të lëshohen në një bazë argjentinase në Ishullin Seymour pranë Antarktikut.

6. Përvjetorë historikë

Së fundmi, le të shënojmë shpresën tonë të butë, por të pavdekshme për të ardhmen duke shikuar prapa në të kaluarën. 2018 do të shënojë 100-vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Ai gjithashtu do të shënojë 50-vjetorin e Aktit të të Drejtave Civile të vitit 1968.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme