Zbulohet një skelet njeriu i vjetër 3,6 milionë vjet

Zbulohet një skelet njeriu i vjetër 3,6 milionë vjet

06 dhjetor 2017 17:27

Shkencëtarët në Republikën Jugafrikane kanë zbuluar skeletin e plotë të njeriut, i vjetër rreth 3,6 milionë vjet.

Universiteti Vitvatersrand ka treguar fosilin komplet të australopitekusit.

Pritet që ky zbulim t’iu ndihmojë kërkuesve të kuptojnë më mirë paraqitjen dhe lëvizjen e njeriut, transmeton kp.

Studiuesve iu janë dashur 20 vjet të gërmojnë, të pastrojnë, rikonstruktojnë dhe analizojnë skeletin e brishtë.

Eshtrat janë gjetur në shpellën Sterkfontejn, në afërsi të Johanesburgut.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme