Hajnat vodhën 700 kg rrush në një vresht në një natë me mjegull Foto ilustrim

Hajnat vodhën 700 kg rrush në një vresht në një natë me mjegull

21 tetor 2017 12:16

Në një natë me mjegull në fundjavën e 23/24 shtator, persona të panjohur vodhën 700 kilogramë rrush nga prodhuesi i verës Lorenz Hämmerli.

Sipas këtij prodhuesi, bëhet fjalë për rreth 300 kg “Pinot Noir” dhe 400 kg “Chasselas”. Ngjarja ka ndodhur në Gibelrain në Kantonin e Bernës, siç shkruan “Bieler Tagblatt”, përcjell albinfo.ch.

Vreshtari thotë se vjedhja nuk do të kishte një ndikim të rëndë financiar ndaj tij – 700 kg do të përbënin vetëm 1.5 për qind të sipërfaqes së kultivimit të tij.

“Megjithatë, vjedhja është e bezdisshme. Ne po punojmë gjatë gjithë vitit për të marrë një sasi të mirë rrushi cilësor – dhe pastaj të vidhen”, thotë ai.

Tani prodhuesit e tjerë të verës në Seeland janë të shqetësuar, raportojnë mediat në Bernë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme