Asteroidi sa shtëpia kaloi pranë Tokës

Asteroidi sa shtëpia kaloi pranë Tokës

12 tetor 2017 08:23

Asteroidi me madhësi sa shtëpia ka kaluar 42 mijë kilometra afër Tokës në orët e hershme të mëngjesit, kanë kubatura shkencëtarët.

Në momentin kur kaloi afër Kalifornisë, Asteroid 2012 T4 ka qenë tetë më afër se sa Hëna.

Më herë ishte publikuar se Asteroidi nuk do të hynte në atmosferën e Tokës dhe nuk paraqet asnjë rrezik për planetin tonë, transmeton Koha.net.

Video që e xhiruara japonezi Kiso Schmidt përmes teleskopit, e tregon nga larg këtë trup qiellor duke kaluar mbi Japoni.

Asteroid 2012 T4, i gjatë 15 deri në 30 metra, për herë të parë është zbuluar në vitin 2012.

Lëvizja e tij mbi SHBA-në drejtpërsëdrejti

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme