Misioni i pazakontë 37 vjeçar i shndërrimit të shkretëtirës në pyll

Misioni i pazakontë 37 vjeçar i shndërrimit të shkretëtirës në pyll

06 tetor 2017 11:28

Ky njeri tash 37 vjet çdo ditë shkon në shkretëtirë dhe mbjell nga një pemë të re, transmeton Koha.net.

Xhadavi përditë shkon në ishullin Maxhuli, i cili dikur ishte shndërruar në shkretëtirë. Ky pemën e parë e kishte mbjellë më 1979 dhe pastaj këtë mision e kia vazhduar gjatë 37 vjetëve rresht, deri më sot.

Ishulli Maxhuli tani është një pyll shumë i bukur dhe shtëpi për shumë lloje kafshësh, përcjell Koha.net shkrimin e medieve të atjeshme.

Misioni fenomenal i Xhadavit është jetësuar në filmin dokumentar “The Forest Man“, i cili është shfaqur në festivalin e Kanës më 2014.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme