Sateliti i ri i NASA-s, vetëm 64 gramë

Sateliti i ri i NASA-s, vetëm 64 gramë

17 maj 2017 15:14

Në qershor, NASA do të ndezë motorët e anijeve të saj kozmike për të hedhur në orbitën e Tokës vetëm…64 gramë.

Kjo është pesha e atij që konsiderohet sateliti më i vogël i ndërtuar ndonjëherë, transmeton tch.

Objekti është vepër e 18-vjeçarit indian, Rifath Shaarook dhe është i printuar në 3D dhe me fibra karboni.

Me t’u futur në orbitën e planetit tonë, ky satelit do të masë shpejtësinë e rrotullimit të Tokës dhe magnetosferën e saj.

Image

Komentet

Shto koment

Të ngjashme