Avioni më i frikshëm në botë, i aktivizuar në Kosovë, mbushi 30 vjeç

Avioni më i frikshëm në botë, i aktivizuar në Kosovë, mbushi 30 vjeç

16 August 2019 09:22

Avioni legjendar B-2 Stealth Bomber e ka kryer fluturimin e parë në verën e vitit 1989.

Një nga arsyet që këtij avioni ia kanë frikën të gjithë, është sepse mbetet i vetmi deri më sot që edhe mund t’i fshihet radarëve, edhe mund të hedhë bomba bërthamore.

Ky avion mund të mbajë 16 bomba bërthamore 1000 kg, të modelit B83, shkruan Top Channel.

Hera e parë që është angazhuar në luftime ka qenë në Kosovë, në vitin 1999, por është përdorur edhe në Irak e Afganistan, si dhe ka shërbyer si prani e SHBA-së në Paqësor, për t’i dhënë mesazhe Kinës dhe Koresë së Veriut.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme