Publikohen foto të reja që shfaqin brutalitetin e luftës në Vietnam

Publikohen foto të reja që shfaqin brutalitetin e luftës në Vietnam

10 July 2019 08:38

Janë publikuar një koleksion i ri fotosh, nga lufta e Vietnamit, të cilat shtynë politikanët ti japin fund konflikteve brutale.

Pamje të rënda, ku tregon momente barbare dhe mizore, të ushtarëve të Shteteve të Bashkuara si dhe pamje të cilat tregojnë atë ç’ka vërtet ndodhte në fushën e betejës, është shprehur fotografi i këtij albumi.

Foto të dhimbshme, të cilat automatikisht përfshijnë trupat Amerikanë, në vitet 1964 dhe 1973, përfshijnë gjithashtu një grup burrash të tmerruar, nga Vietnami, fëmijë dhe gra, vetëm pak sekonda para se ata të vriteshin nga ushtarët Amerikan.

Këto foto janë të përfshira në librin më të ri të Dan Brooks dhe Bob Hillerby, “Duke fotografuar Vietnamin: Reflektime të luftës nga fotografët e ushtrisë”./tch

Komentet

Shto koment

Të ngjashme