“Donald Duck” feston ditëlindjen e 85-të

“Donald Duck” feston ditëlindjen e 85-të

09 June 2019 19:57

“Donald Duck” (“Rosaku Donald”), një hero i filmave vizatimor dhe komikësh, kremton sot 85-vjetorin e lindjes.

Rosaku i bardhë me një sqep të verdhë-portokalli, zakonisht është i veshur me një bluzë të marinës dhe kapelë, dhe nuk ka pantallona.

Karakteri i preferuar i shumë brezave u shfaq për herë të parë në filmin shtatë minutash të Walt Disneyt – “The Wise Little Chicken”, më 9 qershor 1934.

Megjithëse ishte paraqitja e tij e parë në film, ai në fakt u shfaq më herët në librin “Aventurat e Mickey Mouset”, në vitin 1931.

Për dekada të tëra, karakteri i rosakut Donald u shfaq në një numër filmash të shkurtër, seri televizive, komike, video-lojëra dhe libra.

Ai madje mori një yll në bulevardin Hollywood në vitin 2004./ksp

Komentet

Shto koment

Të ngjashme