Aeroplani më i madh në botë e përfundoi me sukses fluturimin e parë

Aeroplani më i madh në botë e përfundoi me sukses fluturimin e parë

14 April 2019 12:19

Aeroplani me krahët më të mëdhenj e më të gjerë në botë e ka përfunduar me sukses fluturimin e vet të parë, ka njoftuar aviokompania amerikane Stratolaunch.

Ai fluturoi dy orë mbi shkretëtirën Mohava në Kaliforni, në lartësi nderi në pesë kilometra e ka bërë disa manovrime përfshirë dhe aterrimin e simuluar.

"Ç’fluturim i parë i shkëlqyeshëm", ka thënë drejtori i Stratolaunch Jane Floyd, transmeton Koha.net.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme