15 psikopatët më të famshëm në historinë botërore

15 psikopatët më të famshëm në historinë botërore

14 April 2019 09:24

Shpesh me psikopat evidentohet një njeri i çmendur, por në psikiatri nuk vihet asnjë shenjë barazie mes psikopatisë dhe sëmundjeve të tjera mendore.

Në dallim nga skizofrenia, psikopatëve nuk u mungon lidhja me realitetin dhe nuk vuajnë nga halucinacionet apo ndjenja e frikës, transmeton tch.

Jo gjithmonë me psikopat mund të kuptosh një vrasës serial, por sipas psikologëve, psikopatët janë zakonisht njerëz që nuk kanë aftësinë të vënë veten në rolin e të tjerëve dhe nuk ndjejnë keqardhje kur lëndojnë, apo i bëjnë keq dikujt.

Më poshtë kemi sjellë 15 psikopatët më të famshëm në histori, të cilët janë bërë të njohur nëpërmjet sjelljeve të tyre tërësisht çnejrëzore.

Image

Ed Gein - I njohur edhe si kasapi i Plainfield, Gein koleksiononte trupat e grave, pasi i grabiste dhe vriste nga viti 1945 deri më 1957, kur më në fund e kapën. Ai i përdorte trupat e grave për të dekoruar fermën e tij të izoluar në ëisconsin dhe për të bërë sende të ndryshme të veshjeve. Gein vdiq në vitin 1984 në një institucion të trajtimit mendor.

Image

Ted Bundy është një nga emrat që është praktikisht sinonim i "vrasësit serial" dhe "psikopatit". Ai ishte i njohur si shumë dinak dhe simpatik, veçori të cilat ishin rimeso me shkëlqim që përdorte për të joshur shumë viktima të tij. Ai vrau të paktën 30 njerëz në të gjithë Shtetet e Bashkuara, por u desh vite për autoritetet që ta kapnin, sepse askush nuk ishte në gjendje të besonte se një njeri i tillë "i vendosur" mund të bënte gjëra të tilla të tmerrshme.

Image

Richard Ramirez - Sipas thinkcatalog.com, viktimat e Ramirezit varionin në moshën nga nëntë deri në tetëdhjetë e tre vjeç dhe ai nuk kishte një preferencë të veçantë për gjininë. Ai shkatërroi Los Anxhelos në vitet '80 me vrasjet e tij brutale, satanike, thjesht sepse ishte i magjepsur prej tyre. Kjo nuk do të thotë se nuk kishte të bënte fare me edukimin e tij. Kur ai ishte vetëm 11-vjeçar, ai ishte dëshmitar i vrasjes së kushëririt të tij, dhe iu kërkua të merrte pjesë në pastrimin e tij më pas.

Image

Jack the Ripper - Në Londër nuk u identifikuan saktësisht, por ai është i famshëm në botë. Jo vetëm që ai vrau prostitutat në fund të viteve 1800, por ai u hoqi edhe organet e tyre seksuale. Nuk dihet shumë për të, por është e qartë se ai kishte një urrejtje të rëndë për gratë, veçanërisht për prostituta, gjë që ka çuar disa njerëz që teorizojnë se nëna e tij mund të ketë qenë një e tillë.

Image

Albert DeSalvo, ose “The Boston Strangler” - Albert DeSalvo ishte një vrasës serial, i cili vrau gratë me anë të mbytjes, shumë herë duke përdorur një rrëmujë të thjeshtë për të kaluar nëpër dyert e tyre të përparme, sipas Boston Globe. Në një moshë të re, ai torturonte kafshët, një nga shenjat paralajmëruese klasike të një psikopati. Mizogjia e tij ekstreme u rrit kur ai u plak dhe pati marrëdhënie të vështira me figurat femra në jetën e tij. DeSalvo përfundoi duke u goditur me thikë deri në vdekje, në burg, në vitin 1973.

Image

Jeffrey Dahmer - Një pjesë e arsyes pse psikopati dhe vrasësi serial Jeffrey Dahmer e mahnitën botën, ishte sepse ai u shfaq shumë i sjellshëm dhe i papërfillshëm. Sipas Neë York Times, ai shmangi zbulimin e policisë thjesht sepse ata besonin çfarëdo justifikimi që u kishte ushqyer. Dahmer është më i famshëm për të qenë jo vetëm një vrasës, por një kanibal. Kur autoritetet më në fund e bastisën shtëpinë e tij, gjetën kokat e njerëzve në frigorifer. Dahmer u vra në burg në vitin 1994.

Image

Dennis Rader - Ky ishte mjaft i njohur për vrasje dhe tortura. Ashtu si Killer Zodiac, ai luajti lojëra me shtypin. Policia ishte në gjendje të gjurmonte një disk që ai kishte dërguar në media në vitin 2005 në kishën e tij. Vrasjet e tij ishin përqendruar rreth emocioneve seksuale dhe fantazisë së skenarëve të skllavërisë.

Image

The Zodiac Killer - Ashtu si Jack The Ripper, askush nuk e di kush është Killer Zodiac vërtetë. Ndryshe nga Jack, Zodiac nuk e mbajti veten në hije, megjithatë. Një nga arsyet pse vrasjet e tij ishin kaq të bujshme, ishte se shpesh dilte në media të ndryshme, duke ngacmuar me kode dhe enigma. Vrasësi ishte aktiv në vitet '60 dhe '70, por nuk kishte asnjë gjurmë prej tij që nga letra e tij përfundimtare ndaj shtypit në vitin 1974. Megjithëse psikologët kurrë nuk patën rastin ta shqyrtonin, krimet e tij treguan mungesën e ndjeshmërisë së një psikopat.

Image

Vlad the Impaler - Ky sundimtar transilvanik i shekullit të 15-të është baza për mitin e Drakulës. Ai nuk kishte krahët e bat, por ai ishte jashtëzakonisht brutal dhe i etur për gjak. Siç sugjeron emri i tij, shpesh do t'i linte njerëzit të shtangur dhe të vendoseshin jashtë kështjellës së tij, pasi që vuanin një vdekje të ngadaltë dhe të dhimbshme. Është vlerësuar se ai ka vrarë një total prej 80,000.

Image

Elizabeth Báthory - Emri i saj nuk është aq i famshëm sa Bundy ose Dahmer, por Elizabeth Báthory është vrasësja seriale më prolifike e historisë. Ajo vrau të paktën 600 vajza të reja në një përpjekje për të mbajtur rininë e tyre (pas dorëzimit të tyre duke u torturuar, ajo do të pinte dhe lahej në gjakun e viktimave të saj). Megjithatë, Báthory ishte një konteshë hungareze, dhe për shkak të pozitës shoqërore, ajo kurrë nuk u paraqit zyrtarisht në gjyq. Në vend të kësaj, ajo ishte nën arrest shtëpiak deri në vdekjen e saj më 1614.

Image

David Berkowitz - Në mesin e viteve 1970, vrasësi serial i New York-ut, David Berkowitz, e dërgoi tërë qytetin në panik, kur filloi të vriste njerëz të rastësishëm, kryesisht femra të reja me flokë të gjata brune, me një revolucion të kalibrit .44. Askush nuk e dinte se kur apo ku do të godiste "Biri i Samit", gjë që e bëri atë kaq të tmerrshëm. Ai në të vërtetë filloi si një zjarrvënës serial, por nuk u kap, derisa filloi të zbavitej me vrasje. Berkowitz mund të ketë shfaqur shenja të psikozës në vend të psikopatisë.

Image

Albert Fish - Ishte një vrasës serioz serial në fillim të viteve 1900. Ajo që e bëri atë veçanërisht të tmerrshëm dhe të shthurur ishte fakti se ai do të dërgonte letra për familjet e viktimave të tij, duke përshkruar në hollësi gjërat e tmerrshme që ai bënte me të dashurit e tyre.

Image

H.H. Holmes - Në fund të viteve 1800, u shfaq vrasësi i parë serial i Amerikës. Ai e quajti veten HH Holmes, dhe ai ishte doktor, si dhe arkitekti i një hoteli të madh në Çikago, që më vonë do të njihej si "Kalaja e Vrasjes". Ai e ndërtoi hotelin për qëllimin e vrasjes dhe fshehjes së viktimave të tij, vetëm nëpër rrugët e labirintit dhe dyerve kurth. Ai nuk është vetëm interesant, sepse ai ishte vrasësi i parë serial i njohur në Amerikë, por sepse ai ishte një psikopat metodik dhe efikas.

Image

Aileen Wuornos - Janë gjetur disa dokumentarë rreth Aileen Wuornos, e njohur ndryshe si një nga vrasëset më të njohura të femrave në Amerikë. Ajo që e bëri atë një figurë të tillë intriguese, ishte personaliteti i saj i çuditshëm, i larguar dhe mënyra se si ajo ndonjëherë pranonte fajin e saj dhe në momente të tjera e mohonte plotësisht. Një moment do të dukej miqësore, tjetrin, hakmarrëse. Ajo u vra në vitin 2002, pasi vrau burrat që kishte gjetur në autostrada, ndërsa punonte si prostitutë.

 

 

Komentet

Shto koment

Të ngjashme