Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

20 prill 2017 19:44

Shkencëtarët zbuluan një planet të ri, i cili hyn në mesin e trupave të vegjël kozmikë në të cilin mund të zhvillohen forma të jetës, shkruan revista “Nature”.

Planeti “LHS 1140b” ndodhet në orbitën e yllit Kita dhe është 40 vjet dritë larg Tokës, përkatësisht 378.400 miliardë kilometra, transmeton kp.

“Shpresojmë se ka atmosferë”, tha Havier Bonfis, astronom nga Observatoriumi shkencor i Universitetit në Grenobël.

Planeti ka diametër 1,4 herë më të madhe se sa diametri i Tokës dhe gjashtë herë masë më të madhe, dhe astronomët kanë konkluduar se ka përbërje shkëmbore, sikurse Toka.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme