Lauren Erdmann Marler, gruaja që mposhti katër herë kancerin

Lauren Erdmann Marler, gruaja që mposhti katër herë kancerin

15 November 2018 13:44

Ishte vetëm 17-vjeçare kur e kuptoi se vuante nga një sëmundje e rrezikshme.

Lauren Erdmann Marler, e lindur në Midland të shtetit Teksas asnjëherë nuk kishte qenë tek onkologu dhe nuk kishte bërë testimin gjenetik.

Por, ajo thjesht sëmundjen e ndiente thellë në eshtrat e saj, transmeton kp.

Në dy vjetët e fundit Lauren kishte vjellë në banjë dhe gjaku në tualet ishte aq i frikshëm, por pasi ndihej e turpëruar, vendosi që këtë ta mbajë sekret nga prindërit dhe të tjerët. Të paktën për një kohë...

Përfundimisht, në atë kohë 17-vjeçarja vendosi t’i shkruajë letër nënës së saj, Lori Erdmann.

Pasi e lexoi, Lori siguroi të bijën se ajo nuk ishte duke vdekur dhe nuk kishte kancer.

Por, Lauren kishte kancer me të vërtetë, të parin nga katër me të cilët luftoi në dekadën e ardhshme.

Për shkak të një gjendje të rrallë gjenetike të ADN-së së saj që shton për 16 për qind rrezikun nga prekja e kancerit, Lauren u desh të përballej dy herë me kancerin e zorrës së trashë, kancerin në mitër dhe limfomën, të gjitha para moshës 28-vjeç.

Mjeku gjithashtu ishte i sigurt që gjakderdhja dhe sikleti i Lauren ndoshta ishin vetëm pasojë e kapsllëkut, por pas një muaji ajo u kthye serish te mjeku, i cili u pajtua se kishte nevojë për më shumë teste.

Kanceri në zorrën e trashë u diagnostikua shpejt, dhe mjekët sugjeruan kryerjen e operimit. Kirurgët hoqën shumicën e rektumit të saj, një muaj pas mbarimit të shkollës së mesme dhe dy muaj pas ditëlindjes së saj të tetëmbëdhjetë.

Operacioni kaloi suksesshëm dhe Lauren nuk iu nënshtrua kimioterapisë. Ajo tashmë ishte e lirë, por vetëm për nëntë muaj.

Lauren kishte një kancer të dytë të zorrës së trashë, në një nyje limfatike në pjesën e poshtme të barkut.

Kësaj radhe, ajo duhej t'i nënshtrohej kimioterapisë për ta tkurrur tumorin para se mjekët ta trajtonin me rrezatim të mbrojtur gjatë operacionit për të hequr kancerin.

Pas gjithë këtij ndryshimi, ndodhi diçka e njohur: kanceri në mitër- një formë mjaft e zakonshme dhe agresive. Ajo nuk humbi kohë për të ndjekur rekomandimet e mjekëve. Lauren kishte një histerektomi të plotë për të hequr mitrën, vezoret dhe qafën e mitrës.

Në atë kohë, 23-vjeçarja nuk kishte kohë të mendojë se çfarë do të thoshte kjo për familjen e saj të ardhshme.

"Ishte gjithmonë një "nuk e di ", sidomos në atë kohë. Unë u divorcova menjëherë, pyeta veten nëse doja të ngrija vezët e mia, por meqë ishte kanceri i tretë, nuk doja të rrezikoja, pasi kishte diçka që po ndodhte me mua. Me gjenet e mia ... Nuk e di nëse unë dua që fëmija im të ketë gjenet e mia”, pohon Lauren,duke shtuar se ajo vetëm duhet të jetë e shëndetshme.

Përsëri, trajtimi doli i suksesshëm, por Lauren dhe mjekët e saj njësoj dyshonin se kanceri serish do të lajmërohej. Një vit më parë, një mjek australian kishte identifikuar një kusht të quajtur Mungesa e korrigjimit kushtetues të mospërputhjes (CMMRD). Kjo është një gjendje  jashtëzakonisht e rrallë gjenetike, por mjekët donin ta provonin te Lauren.

Të paktën, më pak se 100 amerikanë janë diagnostikuar me këtë sëmundje.

Ashtu si pjesa tjetër e trupave tanë, gjenet tona zhduken dhe dëmtohen gjatë gjithë jetës, dhe ky dëmtim mund të çojë në kancer. Por shumica e madhe prej nesh gjithashtu kanë dy kopje të një gjeni që kodon riparimet e ADN-së.

Njerëzit me sindromën Lynch kanë vetëm një kopje të gjenit riparues të mospërputhjes, duke i vënë ata në rreziqe më të larta për kancer të caktuar.

Nëse dy njerëz me Lynch Syndrome ndodh të kenë një fëmijë, secili fëmijë ka një shans për të pasur CMMRD.

Sindroma Lynch rrit rreziqet e kancerit me rreth 20 për qind. Duke pasur CMMRD, njerëzit janë 16 herë në rrezik më të madh për prekje nga kanceri i zorrës së trashë, rektumit, mitrës, trurit, sistemit limfatik dhe gjakut.

'Në thelb, ajo i kthen gjenet tuaj në kancer,' thotë Lauren.

Ajo në këtë kohë u prek edhe nga forma agresive e kancerit e njohur si limfoma.

Kanceri u zbulua pas skanimeve rutinë që Lauren duhej të merrte çdo tre muaj pranë shtëpisë së saj në Midland. Kjo alarmoi ekipin mjekësor dhe ajo menjëherë u dërgua në në Houston edhe për gjashtë muaj.

Masa e madhe po shtypte mbi pankreasit e saj. Ajo kishte për të dalë, por Lauren gjithashtu kishte nevojë për t'u trajtuar me gjashtë lloje të ndryshme të kimioterapisë. Deri në këtë kohë, kanceri ishte kapelë e vjetër për 23-vjeçarin, por trajtimi rigoroz ishte diçka e re krejtësisht.

Ajo iu nënshtrua gjashtë trajtimeve të ndryshme. Njëri prej tyre është 'qesja e kuqe e vdekjes'.

“Kisha shpërthime në kokë, dhimbje në shpinë, nuk mund të ecja. Ndihesha krejt e çmendur, sa që i urreja edhe mjekët. Sidoqoftë, në fund ishte ajo shprehja e njohur: “Unë ju urrej, por jam e gjallë””, tregon Lauren.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme