Së shpejti do të mund të marrim frymë edhe nën ujë

Së shpejti do të mund të marrim frymë edhe nën ujë

19 July 2018 20:02

Jemi vetëm një hap larg nga frymëmarrja nën ujë.

Njoftohuni me Amphibio, një veshje amfibe e printuar përmes printerit 3D, transmeton Koha.net Këtë veshje e ka dizajnuar Jun Kamei.

Amphibio është e bërë nga materiali poroz hidrofobik dhe përbëhet nga një “grykë” (që vendoset në pjesën e përparme të trupit) dhe nga një mask respiratore.

Gjithashtu, Amphibio oksigjenin e nxjerr nga uji dhe liron dy oksidin e karbonit (CO2). Po ashtu, kjo veshje posedon plot zgavra përmes të cilave ajri që qarkullon brenda saj mund të thithet me anë të maskës së lidhur me një gyp.

Ky është një kombinim i mahnitshëm mes dizajnit dhe shkencës.

Për më tepër shikoni videon e publikuar nga GIGadgets.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme