Vdes gorilla Koko që zotëronte gjuhën e shenjave

Vdes gorilla Koko që zotëronte gjuhën e shenjave

21 qershor 2018 18:02

Gorilla Koko, që zotëronte gjuhën e shenjave, ka vdekur sot në Kaliforni në moshën 46 vjeçare, transmeton Koha.net.

BBC raporton se Koko dinte më tepër se 1 mijë shenja me duar.

Instruktorët i mësuan Kokos një version të gjuhës amerikane të shenjave dhe thanë se ajo i përdori ato për të përcjellë mendimet dhe ndjenjat.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme