Gjurmëve të Mozartit nga Salzburgu në Vjenë

Gjurmëve të Mozartit nga Salzburgu në Vjenë

19 maj 2018 09:20

Në rrugën kryesore të qytetit të vjetër të Salzburgut, në “Getreidegasse”, numër 9, qëndron një ndërtesë shumëkatëshe me ngjyrë të verdhë. E prekur nga modernizmi, meqenëse në katin përdhes ndodhet njëri prej dyqaneve të zinxhirit të supermarketeve “Spar”, ndërtesa dhe kuptimi i saj janë shumë më të vjetra krahasuar me këtë sipërmarrje tregtare bashkëkohore.

Në katin e tretë të kësaj ndërtese, në vitin 1747, do të vendosej bashkë me bashkëshorten e tij, njëri prej muzikantëve më premtues të Salzburgut, Leopold Mozart.

Ky është babai i Mozartit më të famshëm në histori, Wolfgang Amadeusit, i cili sikur mbetet në hijen e të birit të tij, medoemos më të talentuar. Por që për zhvillimin e këtij talenti të thatë, sipas dorëshkrimeve dhe dëshmive që kanë mbetur dhe ruhen, duket se rol të jashtëzakonshëm luan i ati, violinist...(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme