“Metal United World Wide” ringjall skenën e muzikës rock

“Metal United World Wide” ringjall skenën e muzikës rock

07 May 2018 09:47

Dritat e reflektorëve ngatërroheshin me vetëtimat që shiheshin përtej skenës. Murmurimat shpesh shërbenin si “zbukurim” i tingujve të errët të metalit. E rrebeshi i shiut nuk i ndali dhjetëra të rinj që të kërcejnë para skenës.

Gjatë mbrëmjes iu bashkuan edhe të tjerë. Amfiteatri i Gërmisë, me gjithë motin me shi, mblodhi 1 mijë e 500 veta, shkruan sot “Koha Ditore”. Skena e rregulluar mirë mirëpriti pesë bende kosovare të muzikës rock. U bënë bashkë në koncertin e titulluar “Metal United World Wide”.

Ky është një projekt që bën bashkë bendet e metalit dhe mbështetës të tyre në një vend. Ideja është që të organizohen koncerte të metalit në mbarë botën, në të njëjtën datë, duke u identifikuar nga i njëjti baner. Data 5 e muajit maj tash e disa vjet në shumë vende të botës shënohet me muzikë metal.

Këtë vit pjesë e kësaj ngjarjeje janë bërë 43 shtete, me gjithsej 64 qytete pjesëmarrëse. Ndërsa në mbarë botën në këto skena u ngjitën fiks 421 bende. Edhe Prishtina iu bashkua për herë të parë kësaj ngjarjeje. Me këtë rast u dëshmua interesimi i të rinjve kosovarë për muzikën rock në përgjithësi. Për shumë kë kjo mbrëmje shërbeu si ringjalle e këtij zhanri muzikor.

Koncerti ishte paraparë që të fillonte në orën 20:00, por për shkak të shiut të madh u shty për një orë më vonë. Publiku, i ulur nën strehën e amfiteatrit me brohoritma e atmosferë bënte thirrje që nata të fillonte. E ashtu ndodhi, kur në skenë u ngjit bendi i parë, “Sotap”. Etrit Haxhiu në vokal, bashkë me Philipp Smaller në bateri dhe Robert Shalën në kitarë dhe bas, sollën katër këngë të tyre. “Sotap” është një bend i ri i cili bën muzikë që ndryshe njihet edhe si “Heavy Stoner Rock”.

Krejt kjo ngjarje, sipas një prej organizatorëve, Artan Balaj, ka shkuar ashtu siç është planifikuar... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme