Muzikë në kohë tragjedie për anën tjetër të Holokaustit

Muzikë në kohë tragjedie për anën tjetër të Holokaustit

06 May 2018 21:54

Romakët e lashtë thoshin se kur dëgjohen armët, muzat heshtin. Projekti i Amit Weinerit, “Music in Times of Tragedy”, dëshmon se proverbi i vjetër është i gabuar.

Ky projekt ringjall uverturën e kompozitorëve hebrenj që kishin vdekur gjatë Holokaustit dhe dëshmon se pavarësisht mizorive që duhej t’i duronin të burgosurit nëpër geto e kampe përqendrimi, shpirtrat e tyre nuk ishin aq të lehtë për t’u thyer, siç do të mundë të shpresonin nazistët, shkruan Koha Ditore.

Weiner e pranon që ai personalisht ka investuar në këtë projekt dhe jo vetëm për shkak se ai vetë është kompozitor dhe pianist.

“Unë vij nga gjenerata e tretë e të mbijetuarve të Holokaustit”, kujton ai. “E gjithë familja e gjyshit tim, Israel Weiner, ishte vrarë. Prindërit e tij, motrat e vëllezërit, tezet dhe xhaxhallarët – të gjithë ishin shfarosur”, ka thënë ai, duke shtuar se Holokausti gjithmonë ka qenë subjekt të cilin kishte dashur të eksploronte në thellësi... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme