“The Deminer” vë në pikëpyetje etikën e dokumentarëve

“The Deminer” vë në pikëpyetje etikën e dokumentarëve

06 May 2018 18:51

Fakhir Berwari – apo “Crazy Fakhir”, siç e kanë quajtur amerikanët kolonelin kurd Peshmerga – ka bërë një prej punëve më të rrezikshme dhe vdekjeprurëse në planet.

Pa robot apo kostum, ai ka demoluar qindra mina; e para ishte pas Luftës së Dytë në Gulf, shkruan Koha Ditore.

E dyta ishte shumë më e rrezikshme: ISIS-i mbushi shtëpitë e braktisura me bomba të vendosura në hyrje, nën rrënoja dhe brenda mobilieve. Ne e shohim kolonelin duke u lëkundur nga lodhja, por gjithmonë i gatshëm që të ecë edhe një kilometër.

“Fakhir e dinte se është më i shpejti dhe më me eksperiencë”, thotë Hogir Hirori, regjisori i “The Deminer”. “Nëse ai nuk do ta bënte këtë, atëherë shumë njerëz do të vdisnin”... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme