Maestroja i lojës me tinguj për të ardhmen

Maestroja i lojës me tinguj për të ardhmen

06 May 2018 08:10

Zakonisht kur muzikantë të ndryshëm flasin për instrumentin që luajnë, ndalen te dashuria që kanë ndaj tij, për ndjenjën që u jep muzika që luajnë në të.

Por jo edhe pianisti i njohur italian Giovanni Bellucci.

Pianoja konsiderohet të jetë instrumenti më i njohur dhe i dashur në mbretërinë e instrumenteve.

Për shekuj me radhë ka luajtur rol shumë të rëndësishëm në muzikën klasike. Por Bellucci gjithmonë mëton që atë të mos e konsiderojë si të tillë. Mëton ta mbajë në mendje se pianoja është veç një instrument prej druri e metali. Prandaj edhe e quan makinë... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme