“Brass” për nënë e bijë dhe një shqiptar në mes

“Brass” për nënë e bijë dhe një shqiptar në mes

22 prill 2018 15:05

Mendojeni një vend të quajtur Waterbury dhe si unë, mund të shihni radhë të shtëpive të stilit viktorian me veranda të gjera, vetura të shtrenjta përpara dhe vajza të dashura me të ardhme të ndritur.

Por “Brass”, romani i mprehtë i Xhenet Aliut, ofron një paralajmërim se supozimet – qoftë për vend apo person të afërt siç është nëna – kurrë nuk tregojnë të vërtetën, shkruan sot Koha Ditore.

Në Waterburyn e Xhenet Aliut, vajzat nuk janë aq të dëshiruara.

Në vend të shtëpive të stilit viktorian, këtu ka dykatëshe me veranda me parmakë elastikë ndaj çdo peshe. Ushqimi shpesh quhet “i mykur”... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme