Arti që dokumenton vdekjen në Siri

Arti që dokumenton vdekjen në Siri

14 April 2018 09:40

Tamer Turkmani fotografitë e tij i ka shndërruar në ditar të vdekjes që dëshmon se si makineria siriane e vrasjeve ka shkelur të ri e të vjetër.

Derisa bota nuk i dëgjon vajin e klithmat që jehojnë prej secilës shtëpi në Siri, regjimi dhe aleatët e tij besnikë gati se kanë arritur ta shuajnë revolucionin. Në të njëjtën kohë, shumë anë të tjera punojnë në diskreditimin dhe stigmatizimin e tij si akt terrorist.

Ani pse arti shpeshherë vë në spikamë anën e ligë të politikës, rëndom këso zërash nuk dëgjohen përtej dërrasave të teatrit apo jashtë sallave muzeore. Në njëfarë dorë një qasje të tillë do të mundë ta karakterizonim si produkt i kulturës elitare, shkruan sot Koha Ditore.

Megjithatë, artisti sirian Tamer Turkmani i ka tejkaluar pengesat e elitizmit.

(Detajet mund t’i gjeni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme