Filmat për fenë sfidojnë Hollywoodin në arka filmike

Filmat për fenë sfidojnë Hollywoodin në arka filmike

01 April 2018 16:36

Derisa Hollywoodi përballet me skandalet për ngacmimet seksuale dhe vështirësitë në arka filmike, nuk mund të bëjë më keq sasa t’i kthehet Zotit.

Përderisa filmat religjiozë tradicionalisht janë konsideruar si fenomen i ngrohtë, ky diskutim ndoshta duhet të rikthehet.

Javën e kaluar “I Can Only Imagine”, filmi biografik i pavarur me temë fetare, mundi shumë filma të studiove të mëdha duke u ranguar i treti pas “Black Panther” dhe “Tomb Rider”, shkruan Koha Ditore.

Në kohë pashkësh, filmat me mesazhe të krishtera po përjetojnë rritje që nuk është parë që prej dramës së vitit 2004, “The Passion of Christ” ku luan Mel Gibson.

“I Can Only Imagine” sjell yllin Dennis Quaid i prodhuar dhe nën regji të vëllezërve Jon dhe Andy Erwin, dyshja prapa hiteve të tjera fetare, si “Woodlan”, historia për zgjimin shpirtëror mes ekipit të futbollit në një shkollë të mesme në Alabama, ku luajnë Jon Voight dhe Sean Astin, dhe “Octobar Baby” një dramë kundër abortit. Filmi i fundit i vëllezërve Erwin sjell storien e një babai abuzues (Quaid), i cili e inspiron djalin e tij të shkruajë këngën “I Can Only Imagine”, e që bazohet në relacionin e tyre. Në realitet është shkruar nga Bart Millard, frontmeni i bendit “MercyMe”, i cili në moshën 14-vjeçare u bë dëshmitar i transformimit të babait të tij kur ishte në prag të vdekjes... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme